Barnolycksfall

Statistik för barnolycksfall

RESPONSTIDER

BARNOLYCKSFALL

Chrille Hedberg certifierad instruktör i HLR och första hjälpen

Chrille Hedberg är certifierad i såväl Svenska HLR-rådet och av Svenska Röda Korset, och är instruktör i första hjälpen och utbildar i HLR, barn HLR, användning av hjärtstartare samt i akuta omhändertaganden av sjuka eller skadade.

Livsfara lär ut HLR online

Utbildningar

Butiken

Butiken

Kontakta Livsfara

Kontakt

Logga in på Livsfara.se

Mitt konto

När kommer ambulansen?

Barnolycksfall

Denna statistik kommer från IDB – Injury Database – hos Socialstyrelsen och innehåller skattade siffror för kalenderåret 2016.

Tabellen nedan visar barn och ungdomar 0-17 år som sökt vård vid akutmottagning för behandling av skada.

wdt_IDUppkomstsättPojkarFlickorTotalt
1Fall42,00034,00076,000
2Kontakt med föremål, person eller djur26,00016,00042,000
3Klämning, skärning, stick6,9004,90011,800
4Främmande föremål i naturlig kroppsöppning1,1008001,900
5Kvävning1000100
6Kemisk påverkan1,1001,3002,400
7Termisk påverkan1,3009002,200
8Elektricitet, strålning och effekt av annan energipåverkan200100300
9Akut överansträngning4,8004,9009,700
10Annat och ospecificerat600300900

Tabellen nedan visar skadeplats – d.v.s. den plats där barnet/ungdomen befinner sig när skadan/olyckan uppstår:

wdt_IDSkadeplatsPojkarFlickorTotalt
1Transportområde6,8004,80012,000
2Bostad inne18,00017,00035,000
3Bostad ute9,7007,50017,000
4Bostad ospecificerad5005001,000
5Produktions- och verkstadsområde5008001,200
6Butiks-, handels- och serviceområde6006001,200
7Daghem, fritidshem, ungdomsgård2,2001,6003,800
8Skola, universitet, högskola1,9001,4003,300
9Lekplats (inkl. skolgård)10,0007,30018,000
10Offentliga lokaler, institutionsområde1,9001,3003,200

Tabellen nedan visar typ av idrott bland barn och ungdomar 0-17 år som föranlett skada för vilken man sökt vård för på akutmottagning.

wdt_IDIdrottsgrenPojkarFlickorTotalt
1Friidrott/löpning400300600
2Styrketräning/tyngdlyftning200100200
3Gymnastik1,1001,7002,800
4Racketsport100100200
5Sport med slagträ100100100
6Ishockey3,4002003,600
7Bandy300100400
8Innebandy1,1007001,800
9Fotboll (vanlig)8,7003,50012,000
10Rugby, Amerikansk fotboll, Annan fotboll1,1003001,400

Av de tomma fälten i tabellen ovan räknar man med mindre än 50 skadade, och anses därför falla utanför statistiken.

Statistiken är hämtad från Socialstyrelsen.

Statistikområden
På Livsfara har vi personal med sjukvårdsbakgrund

Responstider

När kommer ambulansen?

Livsfara har certifierade instruktörer

Barnolycksfall

Statistik för barnolycksfall.

Varför du borde välja Livsfara.se
Livsfara har certifierade instruktörer

Certifierade

Instruktörerna är certifierade och utbildar också åt Röda Korset.

På Livsfara har vi personal med sjukvårdsbakgrund

Sjukvårdsbakgrund

Vi har mångårig erfarenhet på olika nivåer inom vården, främst akutsjukvård.

Livsfara är nytänkande

Nytänkande

Förutom traditionella utbildningar på plats jobbar vi med ett online-koncept.

Livsfara coachar dig under utbildningen

Coachning

Under kursen hjälper vi och coachar dig. När du lämnar oss ska du känna att du kan ingripa.

Livsfara är lokala och kommer till dig

Lokala

Vi kommer till dig och utbildar på plats, särskilt praktiskt för arbetsplatser. Med BVC kommer vi till deras lokaler.

All personal på Livsfara har sekretess

Tystnadsplikt

Vår personal och instruktörer har tystnadsplikt, likt den en präst eller läkare har.

Nya tjänster på väg in

HLR Online

Genom Zoom får du grundläggande kunskap i första hjälpen och HLR, som sedan kompletteras med praktiska övningar.

Nya tjänster bock

Ingen fysisk träff

Nya tjänster bock

Dator, platta eller mobil

Nya tjänster bock

Där du är - oavsett var det är!

Psykologisk första hjälpen

Svåra händelser påverkar oss alla olika. Här lär du dig hjälpa en människa i personlig kris.

Nya tjänster bock

Praktiskt stöd

Nya tjänster bock

Lyssna och trösta

Nya tjänster bock

Förstå krisreaktioner

Övriga planer

Följande planer ligger planerat för lansering inom en snar framtid.

Nya tjänster bock

Kombinera online + fysisk utbildning

Nya tjänster bock

Fler utbildare

Vad säger kursdeltagare?

Omdömen om Livsfara

"Chrille va för övrigt underbar som instruktör!"

Deltagare, vuxen HLR

"Otroligt kunnig instruktör med MASSOR av energi! Grymt lärorikt! TACK!!!!"

Deltagare, barn HLR

"Vi bad om en utbildning som förberedde oss på det värsta: Chrille levererade! 🙂 "

Deltagare, vuxen HLR

"Mycket övning! Det var som ett pass på gymmet. Lärde mig enormt mycket!"

Deltagare, barn HLR

Linkedin

Facebook 

Instagram

E-post

info@livsfara.se

Telefon

013-390 0106

Adress

Valkebogatan 14C
582 48 Linköping

5 + 13 =

Valkebogatan 14C
Linköping

013-390 0106

info@livsfara.se